Gdy dziecku coś się w życiu nie udaje, serce rodzica pęka. Mama i tata chcą pocieszyć, chcą pomóc, ale często nie wiedzą, jak się za to zabrać....
Na szczęście możesz poprowadzić swoje dziecko w trudnych dla niego chwilach stosując się do tych 4 kroków:
Krok 1: POTWIERDZENIE
Każde dziecko potrzebuje potwierdzenia, iż problem, z którym się aktualnie zmaga, jest PRAWDZIWY, realny, rzeczywisty. Często rodzice bagatelizują emocje, które dziecko przeżywa, patrząc na nie z własnej, dorosłej perspektywy, gdzie mogą wydawać się one błahe. To, iż „dorosłe” problemy często są trudniejsze do rozwiązania nie sprawia, iż te "dziecięce" nie są realnym obciążeniem dla Twojego smyka, pamiętaj o tym!
Śmierć chomika to poważna sprawa z perspektywy dziecka, tak samo fakt, iż słabo gra ono w piłkę, że jest przezywane przez rówieśników etc. Nie chodzi mi tutaj o potwierdzenie na poziomie „tak, Twoja chomik zdechł”, „Tak, dzieci Cię przezywają”, „Tak, słabo grasz w piłkę”. Chodzi mi tutaj raczej o odwołanie się do emocji: „Tak, rozumiem, to musi być dla Ciebie bardzo trudne”, „Jesteś smutny z powodu tego, co się stało”, „Czujesz się odrzucony i jest ci ciężko”. To z automatu uspokaja i stwarza możliwość dalszej otwartej rozmowy, podczas której możesz pocieszyć, uspokoić, pomóc wyciągnąć jakieś wnioski i lekcje na przyszłość jak też wskazać rozwiązanie problemu.
Krok 2: WYSŁUCHAJ
Teoretycznie to oczywista sprawa, jednak w praktyce większość ludzi ma z tym spory problem. Rodzic bogatszy o całe dekady doświadczenia życiowego chce od razu podpowiedzieć co należy zrobić. Wstrzymaj się z podawaniem gotowych rozwiązań i najpierw WYSŁUCHAJ, co Twój synek albo córeczka ma do powiedzenia. Bądź aktywnym słuchaczem: potakuj, przytul, patrz w oczy, ale pod żadnym pozorem nie przerywaj. Gdy masz pewność, że Twój smyk się „wygadał”, przejdź do kolejnego kroku.
Krok 3: ROZWIĄZANIE PROBLEMU
Tutaj zapewniasz dziecko o Twoim pełnym wsparciu i podpowiadasz mu, jak można rozwiązać problem. „Będę z Tobą kopał piłkę za domem w każdy piątek o 17:00, w ten sposób nauczysz się grać”, „Może przeniosę Cię do innej grupy w przedszkolu skoro ta, w której teraz jesteś Ci nie odpowiada”?
Krok 4: BUDUJ ZAUFANIE
Zbudujesz zaufanie, jeśli opisane wcześniej kroki staną się standardem w Twojej relacji z dzieckiem. Pamiętaj, to nie jest jest rozwiązanie „jednorazowe”. Stosuj je za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba i patrz z uśmiechem na to, jak rośnie zaufanie dziecka względem Ciebie.